CAAP

CAAP – IME, KRATKA ZGODOVINA IN PRIHODNOST

16. novembra 2012 je odprl vrata Center alternativne in avtonomne produkcije – CAAP, prvi tovrstni skupnostni oziroma socialni center v Sloveniji. CAAP se vzpostavlja kot platforma povezovanja in začenjanja novih ekonomij, kot inkubator socialnega podjetništva ter novih socialnih in ekoloških praks.

Prvi naseljenci centra so organizacije oziroma projekti, ki so se razvili v okviru programskega sklopa Urbane brazde: Semenska knjižnica društva Varuhi semen, trgovina in distribucijski center Zadruge Dobrina, kolesarska delavnica Mariborske kolesarske mreže, socialno-kulturni združenji Frekvenca in Rizom. Hkrati pa nastajajo tudi odprti prostori v centru, ki šele čakajo svojo zapolnitev. V okviru programa »desk-sharing« že vključujemo nove uporabnike centra – manjše organizacije in posameznike, v prihodnje pa načrtujemo še razvoj in vključitev novih socialnih podjetij ter socialnih in okoljskih iniciativ.

CAAP – KRATKA ZGODOVINA

Ideja o CAAP se je pričela pojavljati spomladi 2011, ko so bili v osnovi zarisani vsi projekti programskega sklopa Urbane brazde. Iskali smo način, kako pod skupno streho ter v vsebinsko celoto povezati ekološke in socialne vsebine ter tako zgraditi skupnosti center, ki se ne bi iztekel in zaključil z iztekom leta 2012, ampak bi takrat šele zares zaživel in ostal v Mariboru kot inkubator novih ekonomij ter socialnih in okoljskih iniciativ.

V tej kratki zgodovini smo se srečali predvsem z dvema resnima težavama: prva težava je bilo iskanje primernega prostora, v katerega bi lahko naselili program precej obsežnih dimenzij. In drug problem je bil čas: kako v času dveh let vzpostaviti nekaj, kar bi se moralo dejansko razvijati postopoma, organsko rasti iz okolja morda kakih deset let ali več.

CAAP – PRIHODNOST

CAAP torej ni zaključno dejanje Urbanih brazd, ampak samo zaključek izgradnje tega vzletišča za prihodnje delovanje. Obstoječe organizacije, društva in socialna podjetja v CAAP že načrtujejo nadaljnji razvoj in nadgradnjo svojih vsebin, hkrati pa puščajo v centru odprte prostore za povsem nove zgodbe. V prihodnjem letu načrtujemo razvoj kolesarske zadruge, stanovanjske zadruge, programe za mlade in programe za starejše občane. Postopno se v CAAP oblikuje tudi znanstveno-raziskovalna skupina, ki bo v prihodnje nadaljevala z raziskovanjem področij novih ekonomij ter okoljskih in socialnih problematik. Že vse tekoče leto se prijavljamo na razpise za evropska sredstva, ob tem pa pričakujemo, da nas v prihodnjem letu finančno podprejo tudi nosilci in financerji Evropske prestolnice kulture, ki so vsaj neformalno zavezani skrbeti za trajnost svojih programov. V prihodnost zremo z upanjem, da bosta mesto in država prepoznala pomen tovrstnih socialnih/skupnostnih centrov, pomen, ki ga imajo takšni programi za trajnostni razvoj družbe, za razvoj družbe enakopravnih, za odprtost do drugačnosti ter za udejanjenje pravice skupnosti, da skrbi zase na temelju lastnih potencialov. Potenciali potrebujejo priložnosti. CAAP je rezultat dejstva, da smo ujeli pravo priložnost in hkrati je CAAP sam postal takšna priložnost še za mnoge.

PROJEKTI


Ambasador znanja


Sistem kakovosti MiQ


Noč moč neformalnega


Ljudje najdejo rešitve


Brez nas ne bo šlo. NVO!


Grozd MINVOS


Spletne učilnice


MINVOS Kamp


Zbor članic


Odprtokodna podpora


Neformalno garantiramo kakovost - Licenciranje predavateljev


Razvoj družbenih inovacij in prenos javnih pooblastil

Financerji projekta

LOGOTIP-ESS-SLO
mjup

Konzorcijski partnerji

 umi
 primss
 nefiks

Pravno obvestilo

Uporaba spletne strani in varovanje zasebnosti
Licenca Creative Commons
Spletna stran minvos.org je objavljena pod licenco Creative Commons
Priznanje avtorstva 4.0 International.

PRAVNO OBVESTILO

Kontaktirajte nas

059 055 575
051 244 399
EIC Univerzum Minerva Maribor
Prušnikova ulica 46, p.p 614
2001 Maribor
Pisarna: Arnolda Tovornika 13
2000 Maribor

Za pravilno delovanje strani uporabljamo piškotke. Podrobne informacije..