Nova pravila glede uporabe "piškotkov" na spletnih straneh

V začetku leta 2013 je pričel veljati nov Zakon o elektronskih komunikacijah – ZEKom-1, ki nekoliko strožje kot njegov predhodnik uredil uporabo »piškotkov« na spletnih straneh. Ker takšne »piškotke« na svojih spletnih straneh pogosto uporabljajo tudi nevladne organizacije, v nadaljevanju pojasnjujemo glavne zakonske novosti in kaj je potrebno na spletnih straneh popraviti do 15. junija 2013.
 


Kaj so to »piškotki«?
»Piškotki« so majhne datoteke, ki jih spletne strani, ki jih obiščemo, lahko shranijo na naš računalnik. Njihovi nameni so lahko različni – spletna stran si z njihovo pomočjo lahko »zapomni«, kaj smo na njej počeli (npr. katero geslo smo vpisali zato, da nam ga ni potrebno vpisovati vedno znova, spletna trgovina si zapomni, kaj smo dali v nakupovalni voziček in podobno), lahko se uporabljajo za analizo našega brskanja (kaj smo na strani iskali, kaj smo kliknili) ali pa da si zapomni naše pretekle nastavitve (in nam npr. prikaže samo želene dele spletne strani).

Lahko se zgodi, da se piškotek namesti na naš računalnik, pa tega niti ne opazimo. Uporaba piškotkov je pogosta. Zato je možno, da imamo spletno stran, ki uporablja piškotke, pa na to nismo bili posebej pozorni, ko smo naročili njeno izdelavo.


Kaj določa nova zakonodaja glede piškotkov?
Novi zakon (ZEKom-1) določa različna pravila glede na naravo piškotkov, ki jih uporabljajo spletne strani. Za nekatere določa, da jih lahko brez sprememb uporabljamo še naprej. Za druge, da moramo pridobiti soglasje obiskovalca, preden mu naša spletna stran piškotek pošlje. To pomeni, da bo zaradi novih pravil treba preoblikovati spletne strani, če uporabljajo določene piškotke.

Vnaprejšnja privolitev obiskovalca spletne strani ni potrebna predvsem pri sledečih piškotkih:

  • piškotki, ki so uporabljeni za to, da si spletna stran zapomni uporabnikove vnose znoraj enega obiska strani (npr. ko izpolnjuje obrazce, dodaja stvari v spletno nakupovalno košarico in podobno)
  • piškotki za avtentikacijo, s pomočjo katerih si spletna stran sznoraj enega obiska zapomni  uporabnika, potem, ko je ta vnesel svoje uporabniško ime in geslo, in po njih ne sprašuje vedno znova, ko uporabnik želi na kakšno drugo pod-stran
  • piškotki, ki omogočajo predvajanje multi-medijskih vsebin in so potrebni, da se predvaja video ali avdio vsebina na spletnem mestu.

Ostalih piškotkov po novem ni več dovoljeno uporabiti brez vnaprejšnjega soglasja obiskovalca spletne strani. To pomeni, da je potrebno spletno stran, ki uporablja piškotke, za katere je potrebno soglasje, ustrezno preurediti. In sicer tako, da (1) takšnih piškotkov ne uporabljamo več, ali pa da, (2) spletna stran uporabnika vnaprej vpraša, ali se strinja z uporabo piškotkov. Piškotki, ki po novem zahtevajo takšno vnaprejšnje soglasje obiskovalca spletne strani, so predvsem:
  • piškotki, ki omogočajo boljše funkcionalnosti ali boljše delovanje spletne strani, tako da zaznavajo lokacijo uporabnika ali jezik, ki ga uporablja na računalniku;
  • piškotki, namenjeni analiziranju prometa, ki npr. štejejo število različnih obiskovalcev, beležijo, kaj so na spletni strani iskali in podobno. Sem štejemo tudi piškotke, ki se uporabijo za analizo prometa s pomočjo orodja »Google-analytics«;
  • piškotki, namenjeni oglaševanju, ki jih lahko preko naše spletne strani naloži kdo tretji, ki ima npr. pri nas zakupljen oglaševalski prostor (pasico) in svoje lastne oglase;
  • piškotki, vezani na vtičnike družbenih omrežij, ki spletno stran povezujejo npr. z omrežjem »Facebook«.

Še več o tem si lahko preberete tukaj.

Vir: CNVOS

PROJEKTI


Ambasador znanja


Sistem kakovosti MiQ


Noč moč neformalnega


Ljudje najdejo rešitve


Brez nas ne bo šlo. NVO!


Grozd MINVOS


Spletne učilnice


MINVOS Kamp


Zbor članic


Odprtokodna podpora


Neformalno garantiramo kakovost - Licenciranje predavateljev


Razvoj družbenih inovacij in prenos javnih pooblastil

Financerji projekta

LOGOTIP-ESS-SLO
mjup

Konzorcijski partnerji

 umi
 primss
 nefiks

Pravno obvestilo

Uporaba spletne strani in varovanje zasebnosti
Licenca Creative Commons
Spletna stran minvos.org je objavljena pod licenco Creative Commons
Priznanje avtorstva 4.0 International.

PRAVNO OBVESTILO

Kontaktirajte nas

059 055 575
051 244 399
EIC Univerzum Minerva Maribor
Prušnikova ulica 46, p.p 614
2001 Maribor
Pisarna: Arnolda Tovornika 13
2000 Maribor

Za pravilno delovanje strani uporabljamo piškotke. Podrobne informacije..